Világgazdasági elemzések, EU
- A 2020-as koronavírus-járványból sokan arra következtetnek, hogy minden meg fog változni, más lesz a világgazdaság is. Tévednek.
Vészmadarak évadja.pdf
- Írásom hozzászólás a Magyar Nemzet által kezdeményezett vitához, a Juncker EU-bizottsági elnök javasolta öt tovább-fejlődési változatról. Én egy hatodikat javaslok: a kelet-európai periféria követelje ki, hogy az EU-átlagnál alacsonyabb fejlettségi szintű tagországok támogathassák gazdaságukat és az EU-támogatást – mely az nekünk a piacnyitás fejében „jár” – ilyen célból is felhasználhassák.
Az Európai Unióról illúziók nélkül - és a hatodik opció.pdf
- Európa féltése. Techet Péter az EU bomlását a nacionalizmussal magyarázza, Kardos Gábor pedig a szétesés következményeként háborút jósol. De ostobaság nacionalizmusnak nevezni azt, ha nem osztjuk a degenerálódás egyes jeleit mutató nyugateurópai-skandináv értékrendet. Azt tartom valószínűnek, hogy megvalósul a sokat emlegetett kétsebességes Európa: Nyugat-Európa föderációvá fejlődik, a többiek pedig megmaradnak a közös piacban, amely intézmény nem igényli az „értékközösséget”. És ugyan ki akarna itt háborúzni?... Csak nem a jogvédők?
europa_feltese.pdf
- Kuznets – Piketty – Milanovic; három elmélet a globális jövedelemkülönbségekről. Kuznetsé nem vált be, Pikettyé hatalmas világkarriert futott be, de végül is – ahogy én látom – Milanovicnak van igaza. Miközben a vagyoni- és jövedelemkoncentráció az elmúlt két évtizedben valóban az egekbe szökött, ugyanakkor egy új globális középosztály van kialakulóban. A feltörekvő országokban – főleg Kínában és Indiában – százmilliók jutottak munkához, miközben a fejlettekben – mivel a globális világpiacon a szegény országok iparcikkeivel kell versenyezniük – a bérek stagnáltak, s így kiegyenlítés ment végbe.
Globális jövedelemkülönbségek.pdf
A ketpuputól a dromedárig.pdf
- Felzárkózásunk esélyei az EU-ban
Vitacikkek.pdf
- Úgy látszik, hogy az EU-ban a mediterrán országoknak nem sikerült a felzárkózás, és ez a sors vár a keleti periféria országaira is. Egy újonnan megjelent könyv (szerzője Halmai Péter) szerint a felzárkózás – a neoklasszikus elmélet értelmében – a gyorsabb növekedéstől várható. A fejlett európai országok azonban Amerikához és Kínához képest elkényelmesedtek, a Közös Piac pedig úgy van megalkotva, hogy a kevésbé fejlett tagországok nem csökkenthetik hátrányaikat. A felzárkózás elmaradása viszont kétségbe vonja az Európai Unió létének az indokoltságát.
Periférián.pdf
- Az elmúlt három évtizedben - főként a kínai, majd az indiai piaci reformoknak köszönhetően - lényegesen csökkent a szegénység a világban; miközben ezzel egyidejűleg nőttek a vagyoni és társadalmi különbségek.
világ szegényei.pdf
- Két évtizedes bámulatos, lélegzetelállítóan gyors fejlődés után – mely különösen a négy nagyot, Kínát, Indiát, Oroszországot és Brazíliát jellemezte – a feltörekvő országok növekedése is lassulóban van. A kétszámjegyű növekedés már nem fog visszatérni, mert lényegesen csökkent az a fejlettségi szintkülönbség, ami a felzárkózást húzta. Emellett kiapadt e csuszamlás másik tényezője, a hatalmas munkaerőpotenciál is. A gazdasági hatalom áttolódása nyugatról keletre azonban tovább folytatódik.
Feltörekvők.pdf
- Európa mozdonya. A német gazdaság sikereinek háttere.
europa-mozdonya.pdf
- Pénzügyi hidegháború. Az EU és az euró válsága. Túlköltekezik-e a déli és keleti periféria, vagy strukturális problémáról van szó?
penzugyi-hideghaboru2.pdf
- A baloldal és a világválság. Ki menti meg a kapitalizmust önmagától?
baloldal_vilagvalsag.pdf
- Lesz-e munkánk a Buborék-utáni világban? Újra divatba jön a fiziokratizmus?
A foglalkoztatás és az életmód perspektívái
fiziokratizmus2.pdf
- Potyautasok vagy ellenszegülők? Bár a világgazdasági válságból való kijutásra a közös cselekvés nyújtaná a legjobb esélyeket, az egyes országok mégis gyakran hoztak saját piacukat, gazdaságukat védelmező intézkedéseket. Hogyan értelmezzük a gazdasági protekcionizmust?
patriota-gazdasagpolitika2.pdf
- A kínai gazdaság sikereinek titka.
kina-titka.pdf
- Kinek kedvez a globalizáció? Hogyan hat a szegény és gazdag országok közötti, és az országokon belüli jövedelem-elosztásra?
kinek-kedvez2.pdf
Ennek az oldalnak a tükre megtalálható a http://kisskaroly.xtreemhost.com/vilgazd.php címen