Új gazdaság
- Helycsere - az új Róma és a digitális kolóniák.
2008-ban a világ tíz legnagyobb tőzsdei értékű vállalata közé olaj- és gáztársaságok tartoztak, valamint két távközlési társaság, egy kínai bank és egy angol–ausztrál bányavállalat. Az információtechnológiát még csak a 2010-ben alapított Microsoft képviselte. Aztán nagyot fordult a világ, 2018-ban az első hét helyet már mind a technoóriások foglalták el, hihetetlenül nagy tőkeerővel.
helycsere.pdf
Német jövő: európai Szilikon-völgy vagy szabadtéri ipari múzeum?
Christoph Keese, akinek könyvét felhasználtam e cikk megírásához, huzamosabb időt töltött Kaliforniában. A könyv befejező szakaszában azon töpreng, hogy vajon nem kellett volna kint maradnia családjával Palo Altoban? Mert attól fél, hogy gyermekei, mire felnőnek, jegyszedők és idegenvezetők lesznek a világ legnagyobb élő szabadtéri ipari múzeumában.
De mi lesz a mi gyerekeinkből?
silicon_germany.pdf
- A különböző közgazdasági irányzatoknak más-más az emberképe. A főáramú közgazdaságtan leginkább az emberi önzésre épít. Az ember azonban az evolúció terméke, emberré válásunkban az egyéni és a csoport- és rokonszelekció egyaránt szerepet játszott. Ezért van esélye egy olyan közgazdaságtannak is, mely emberi mivoltunk pozitív tulajdonságaira is épít.
a közgazdaságtan emberképe.pdf
- Britannia annak idején a tengerek fölötti uralommal szerezte meg a világhatalmat. Így teszik ezt most az internetes világcégek az információs platformok birtoklásával. Paradox módon az információért folyó harc végeredménye nem annak kisajátítása, hanem nyílt végű szoftverekbe rendezése és megosztása.
Platform-kapitalizmus.pdf
- A magyar kormányt élesen bírálják az ipart előtérbe állító gazdaságpolitikája miatt. Nincs igazuk. A reindusztrializáció nemzetközi trend. Ez az ipar már nem az az ipar. A modern gazdaságnak szüksége van a tudásalapú, versenyképes feldolgozóiparra.
Arccal az ipar felé.pdf
- Amerikában szédületes gyorsasággal terjed egy jelenség: közvetítő vállalkozások közvetlenül, vállalatok megkerülésével ajánlanak ki a legkülönfélébb szolgáltatásokat végző dolgozókat, szabadfoglalkozásúakat: takarító munkásokat, titkárnőket, orvosokat, ügyvédeket. Ez az on demand–nak nevezett gazdaság már 53 millió embert foglalkoztat. Mi folyik itt? Az amerikaiak felszámolják a kapitalizmust? Vagy éppenséggel ez lesz az igazi?
Vissza a kapitalizmusba.pdf
- Az ipari forradalom felszámolta a fizikai munkát, most pedig – a digitális forradalom jóvoltából – a szellemi munka van soron. Két-három évtized múltán csak az érzelmi hátterű, empátiát igénylő, közvetlenül az emberekkel foglalkozó munkák maradnak meg; azok, amelyeket a kompjúterek nem tudnak helyettesíteni.
semmittevésre kárhoztatva.pdf
- Milyen lesz a XXI. század közgazdaságtana? Az önzésen alapuló főáramú közgazdaságtan megbukott. De van-e bennünk elegendő jóság ahhoz, hogy arra építhessük az új közgazdaságtant?
Igaz-e a méhek meséje.pdf
- Lesz-e munkánk a Buborék-utáni világban? Újra divatba jön a fiziokratizmus?
A foglalkoztatás és az életmód perspektívái
fiziokratizmus2.pdf
- Megszoktuk, hogy Anglia, majd később az Egyesült Államok világuralma folytán a tudományokban is e két hatalom a mérvadó és elhanyagoltuk az egyéb iskolákat. Egy nemrégiben megjelent kitűnő könyv a civil gazdaságról (szerzői az olasz Bruni és Zamagni) rádöbbent, hogy a közgazdaságtant nem csak angolszászok művelik. Én magam ebből az egy könyvből többet tanultam, mint az eddig olvasott angolszász közgazdasági művekből. (A Civil gazdaság hazai kiadása két kollégám, Baritz Sarolta és Kocsis Tamás érdeme.)
Lehet-e erényes a piac.pdf
Ennek az oldalnak a tükre megtalálható a http://kisskaroly.xtreemhost.com/ujgazd.php címen