Filozófia - és a Filozófiai Vitakörben tartott előadásaim
A zene az kell
Olvasónapló: A zene misztériuma
Egy misztikus, szürreális, transzcendentális jelenséget, a zenét próbáltam meg racionálisan értelmezni, próbáltam megfejteni a titkát. Honnan való a hatása, miért van megmagyaráz-hatatlan hatalma rajtunk, hogyan és miért hat ránk olyan rendkívüli módon? – Nem sikerült. Ez előre látható volt. De azt kell mondjam, a misztikus, metafizikai alapon álló szerzők magyarázata sem meggyőző.
A zene az kell.pdf
2019. januárjában előadást tartottam a Civil Tudományközi Társaság és a Filozófiai Vitakör közös ülésén a mesterséges intelligenciáról. Ezt követően hónapokig folyt a vita a témáról internetes levelezés formájában. Az alábbi anyag az előadás és az azt követő vita dokumentációja.
Vita a mesterséges intelligenciáról.pdf
Gotthard Günther kiberfilozófus a 2500 éves európai tudományos gondolkodást és filozófiát, és a kétértékű ontológiát sutba vágva olyan három- vagy többértékű logikát dolgozott ki, mely megszünteti az objektív és szubjektív merev szembeállítását és lehetővé teszik azok ugyanazon kontextuson belüli vizsgálatát. (Kivonatos könyvismertetés.)
Günther: Kiberfilozófia.pdf
Még ki sem síránkoztuk magunkat a kapitalizmus rútságain, a 'nyolcvanas évek óta egyre csak táguló jövedelemkülönbségeken, a tőzsde-buborékokon és az elkerülhetetlen válságokon, és máris új fenyegetésektől retteghetünk: jönnek az új, önkéntes világmegváltók. És még csak nem is a profitra hajtanak!
a Mindenható Internet.pdf
Az ipari forradalom felszámolta a fizikai munkát, most pedig – a digitális forradalom jóvoltából – a szellemi munka van soron. Két-három évtized múltán csak az érzelmi hátterű, empátiát igénylő, közvetlenül az emberekkel foglalkozó munkák maradnak meg; azok, amelyeket a kompjúterek nem tudnak helyettesíteni.
semmittevésre kárhoztatva.pdf