Világgazdaság
- Kuznets – Piketty – Milanovic; három elmélet a globális jövedelemkülönbségekről. Kuznetsé nem vált be, Pikettyé hatalmas világkarriert futott be, de végül is – ahogy én látom – Milanovicnak van igaza. Miközben a vagyoni- és jövedelemkoncentráció az elmúlt két évtizedben valóban az egekbe szökött, ugyanakkor egy új globális középosztály van kialakulóban. A feltörekvő országokban – főleg Kínában és Indiában – százmilliók jutottak munkához, miközben a fejlettekben – mivel a globális világpiacon a szegény országok iparcikkeivel kell versenyezniük – a bérek stagnáltak, s így kiegyenlítés ment végbe.
Globális jövedelemkülönbségek.pdf
A ketpuputól a dromedárig.pdf
- Két évtizedes bámulatos, lélegzetelállítóan gyors fejlődés után – mely különösen a négy nagyot, Kínát, Indiát, Oroszországot és Brazíliát jellemezte – a feltörekvő országok növekedése is lassulóban van. A kétszámjegyű növekedés már nem fog visszatérni, mert lényegesen csökkent az a fejlettségi szintkülönbség, ami a felzárkózást húzta. Emellett kiapadt e csuszamlás másik tényezője, a hatalmas munkaerőpotenciál is. A gazdasági hatalom áttolódása nyugatról keletre azonban tovább folytatódik.
Feltörekvők.pdf
- Az elmúlt három évtizedben - főként a kínai, majd az indiai piaci reformoknak köszönhetően - lényegesen csökkent a szegénység a világban; miközben ezzel egyidejűleg nőttek a vagyoni és társadalmi különbségek.
világ szegényei.pdf
- Felelőssé tehető-e a közgazdaságtan a világgazdasági válság kirobbanásáért? Elegendő-e azzal vádolni, hogy nem volt képes megakadályozni, sőt még előre jelezni sem a válságot? Egyáltalán, feladatának tekinti-e, hogy a gazdaságpolitikát szolgálja? Milyen új elméletek körvonalazódnak a válság hatására? Tanulmányom a gazdaságelmélet tévedéseiről, lehetőségeiről és feladatáról szól.
válság és gazdaságelmélet - rövid változat.pdf
- A baloldal és a világválság. Ki menti meg a kapitalizmust önmagától?
a baloldal és a világválság.pdf
- Potyautasok vagy ellenszegülők? Bár a világgazdasági válságból való kijutásra a közös cselekvés nyújtaná a legjobb esélyeket, az egyes országok mégis gyakran hoztak saját piacukat, gazdaságukat védelmező intézkedéseket. Hogyan értelmezzük a gazdasági protekcionizmust?
patrióta gazdaságpolitika.pdf
- A kínai gazdaság sikereinek titka.
Kína titka.pdf
- Kinek kedvez a globalizáció? Hogyan hat a szegény és gazdag országok közötti, és az országokon belüli jövedelem-elosztásra?
kinek kedvez a globalizáció?.pdf
Ennek az oldalnak a tükre megtalálható a http://kisskaroly.xtreemhost.com/vilaggazdasag.php címen