Európai integráció
- A Spiegel szerzői úgy tartják, hogy az uniós csatlakozás gazdasági, politikai és társadalmi sikertörténet a volt szocialista országok számára, a liberalizmus és kapitalizmus fényes győzelmének bizonyítéka. És már csak ezért is hálásak kellene lenniük a Nyugatnak, és nem akadályozni az EU tovább-fejlődését. – Mekkorákat tévednek!
Kiábrándító sikertörténet.pdf
- A Hegymenet c. tanulmánykötet szerzőinek vissza-visszatérő gondolata, hogy hazánk sikertelenségét az okozza, hogy letérünk a Nyugat által diktált útról. Szemben velük, én az elmúlt 7-8 évet sikeresnek tartom. A Nyugat sem gazdasági, sem ideológiai vonatkozásban nem példakép többé.
Példakép-e még a Nyugat?.pdf
- Neves közgazdászok (Csaba László, Mellár Tamás, Róna Péter, Vértes András, Farkas Zoltán) kormányellenességüktől elvakíttatván bántóan egyoldalú képet festenek az EU-támogatásokról. Valójában mi támogatjuk az EU-15-öket, nem ők minket.
Amnézia.pdf
Alamizsna vagy kölcsönös előnyök? - ábrákkal.pdf
- Írásom hozzászólás a Magyar Nemzet által kezdeményezett vitához, a Juncker EU-bizottsági elnök javasolta öt tovább-fejlődési változatról. Én egy hatodikat javaslok: a kelet-európai periféria követelje ki, hogy az EU-átlagnál alacsonyabb fejlettségi szintű tagországok támogathassák gazdaságukat és az EU-támogatást – mely az nekünk a piacnyitás fejében „jár” – ilyen célból is felhasználhassák.
Az Európai Unióról illúziók nélkül.pdf
- A visegrádiak Európai Unión belüli gazdasági együttműködése kísértetiesen megismétli a több évszázados képletet: szatellitaként mindig egy nagyobb gazdasághoz kapcsolódtak, közvetlen kapcsolataik minimálisak voltak. Gazdaságaik nem komplementer jellegűek, nagyfokú párhuzamosságot mutatnak. A mai visegrádi együttműködés – bármennyire is hasznos – ezen az alapképleten nem változtathat: nem lehet az EU-kapcsolatok alternatívája. Gazdasági vonatkozásban legfeljebb egyfajta térségi koordináló-érdekérvényesítő szerepet játszhat.
a visegrádi együttműködés gazdasági potenciálja.pdf
- A dezintegráció közgazdaságtana.A globalizáció, a nemzetközi munkamegosztás és az eddigi integráció olyan mértékű összefonódást alakított ki az EU tagállamai között, hogy ha Nagy-Britanniához hasonlóan esetleg mások is kiválnának, a közös piacnak egész biztosan ők is továbbra is tagjai maradnának.
Magyarország kiválása egyszerűen elképzelhetetlen; számtalan előnyt kellene feláldozni azért, hogy saját iparát, gazdaságát támogathassa, s ezáltal dolgozza le elmaradottságát. (Aminek a sikerére egyáltalaán nincs garancia.)
a dezintegráció közgazdaságtana.pdf
- Európa féltése. Techet Péter az EU bomlását a nacionalizmussal magyarázza, Kardos Gábor pedig a szétesés következményeként háborút jósol. De ostobaság nacionalizmusnak nevezni azt, ha nem osztjuk a degenerálódás egyes jeleit mutató nyugateurópai-skandináv értékrendet. Azt tartom valószínűnek, hogy megvalósul a sokat emlegetett kétsebességes Európa: Nyugat-Európa föderációvá fejlődik, a többiek pedig megmaradnak a közös piacban, amely intézmény nem igényli az „értékközösséget”. És ugyan ki akarna itt háborúzni?... Csak nem a jogvédők?
Europa féltése.pdf
- Felzárkózásunk esélyei az EU-ban
Vitacikkek.pdf
- Úgy látszik, hogy az EU-ban a mediterrán országoknak nem sikerült a felzárkózás, és ez a sors vár a keleti periféria országaira is. Egy újonnan megjelent könyv (szerzője Halmai Péter) szerint a felzárkózás – a neoklasszikus elmélet értelmében – a gyorsabb növekedéstől várható. A fejlett európai országok azonban Amerikához és Kínához képest elkényelmesedtek, a Közös Piac pedig úgy van megalkotva, hogy a kevésbé fejlett tagországok nem csökkenthetik hátrányaikat. A felzárkózás elmaradása viszont kétségbe vonja az Európai Unió létének az indokoltságát.
Periférián.pdf
Ennek az oldalnak a tükre megtalálható a http://kisskaroly.xtreemhost.com/europa.php címen