Társadalompolitika
- Az alapítványi egyetem a mai felsőfokú képzésre, az aktuális piaci igények kielégítésére ad jó választ. De erősen kérdéses, hogy a jövő egyetemi képzésének is ez lenne a legjobb intézményi megoldása. A jövő pedig – tekintettel az exponenciális trendek időt rövidítő hatására – már csak egy karnyújtásnyira van tőlünk.
Alapítványi egyetem.pdf
- Az Alkotmánybíróság megsemmisítette azt a kormányrendeletet, mely lehetővé tette, hogy aki nem tartja rendben saját házát, házatáját, azt három hónapra kizárhassák a közmunkából. Ezzel felrúgta a jogok és kötelezettségek egységének elvét. Alkotmánybíróság, emberi jogok kontra józan ész: egy null.
Szegénypolitika és közmunka.pdf
- Világszerte, de a gazdag országokban különösen, a 65 évesnél idősebb népesség száma nő a leggyorsabban. Mivel a jobb egészségi állapot miatt munkaképességük nagyrészt megmarad, ennek a rétegnek a foglalkoztatása olyan gazdasági lehetőségeket és dinamizmust tartogat, mint ami a nőknek a munkába való tömeges bevonásával történt a hetvenes években. Az elöregedés tehát nem gazdasági-költségvetési-szociális gondokkal jár; ellenkezőleg.
Az ezüst cunami.pdf
- Az egyetemek jövője bizonytalan; egyes jóslatok szerint a század közepére döntő többségük megszűnik és az online kurzusok veszik át a helyüket. Fennmaradásuk azonban létfontosságú, ők kell, hogy közvetítsék a humanizmust és az általános műveltséget egy olyan korban, melyre egyre inkább a szélsőséges specializáció, a technológia-központsúság és a dehumanizáció lesz a jellemző.
Felsőoktatási világtrendek.pdf
- A függetlenedésért küzdő pedagógusok és oktatási intézmények jó úton járnak, de nem biztos, hogy az önkormányzati irányítás a legjobb megoldás. Mindenesetre általános tapasztalat, hogy az intézmények függetlensége és a verseny javítja az oktatás színvonalát, de nem nélkülözhető a következetes állami ellenőrzés sem. De ha a probléma mélyére akarunk leásni, azt találjuk, hogy az oktatás eredményessége elsősorban a jó tanáron múlik.
Ki irányítsa az iskolát.pdf
- "A fideszes és KDNP-s politikusoknak kell dönteniük és magyarázkodniuk, amiért 2008-ban vakvágányra terelték az egészségügyet és már hetedik éve olyan keretek között keresik a megoldást, amelyek újratermelik a problémákat és csak átmeneti javulást hoznak."
Az egészségügy tévelygése.pdf
- Az elöregedés Nyugat-Európában a németeket sújtja a legjobban. Idővel egyre kevesebb keresőnek kell eltartani egyre több nyugdíjast; a nyugdíjalap és az egészségügyi kassza kimerül, a gazdaság visszaesik, a vidék elnéptelenedik, a helyzetet csak masszív bevándorlásssal lehetne kezelni, de az az ismert feszültségekhez és konfliktusokhoz vezetne. Meglepő, de van olyan vélemény is, hogy az elöregedés a társadalmi fejlődés elkerülhetetlen foka, és a körülötte kialakult jajongás vaklárma, a tévhiteket és mítoszokat el kell oszlatni, a helyzet kezelhető.
Mi vár az elöregedő társadalmakra.pdf
- David Gelertner amerikai informatikus szerint századunk közepére az egyetemek 95 százaléka megszűnik, virtuális egyetemek lépnek a hagyományos helyébe. Sajnáljuk-e az egyetemet? Jelenlegi formájában széttöredezett résztudást ad, képtelen az új technikai lehetőségek kihasználására és a globális folyamatok összetettségének bemutatására.
Milyen érvek szólnak mégis a megtartása mellett? És hogyan kellene átalakítani, hogy túlélje a digitális ősrobbanást?
Az egyetemek jövője.pdf
- A skandináv országokban a jóléti állam újszerű változata alakult ki. Megreformálták a közszférát, és hatékonyabbá és felelősségteljesebbé tették az államot. Leszállították az adókat, helyrehozták az állami pénzügyeket, majd pedig - az állami gondoskodás kiterjedt rendszerét megtartva - új módszereket vezettek be a jóléti politikában. Ezek lényege: piaci eszközöket használnak fel az állami ellátásban.
skandináv jóléti reformok.pdf
Ennek az oldalnak a tükre megtalálható a http://kisskaroly.xtreemhost.com/tarsadalompolitika.php címen